çocuk, Eğitim

DRAMA VE ÇOCUK

Eğitim ve öğretimde önemli bir oluşum olan drama, çocuğun yaratıcı düşünmesini destekleyen, iletişim becerilerini geliştiren, öz güven kazanmasını sağlayan etkinlikler bütünü olarak düşünülebilir. Dramanın ders sürecinde aktif olarak kullanılması hem öğrenciyi derste aktif kılmakta hem de derste kazandırılması planlanan kazanım oranında artışı sağlamaktadır. Çocuğun duygu, düşünce ve hayallerini canlandırarak anlatmasının önemini bu alanda çalışmalar yapan Yazar Ken Wilson ile konuştuk.

 

00 Ken 2

Sizce drama nedir? Yaratıcı drama ile ilişkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Drama genellikle bu dördünden biri anlamına gelir: komedi, trajedi, trajikomedi veya melodram. Paylaştıkları özellikler arsa, karakterler, çatışma ve diyalogdur. Yaratıcı drama ise daha doğaçlama ve süreç odaklıdır. Başlangıç ​​olarak, katılımcılar bir fikri takip eder ve hayal etmek, doğaçlama ve hareket etmek için yaratıcılıklarını kullanırlar. Yaratıcı drama yabancı dillerin öğretiminde çok yararlıdır.

 Drama-eğitim ilişkisine dair neler söyleyebilirsiniz? Bence her konunun öğretimi bir takım dramatik içerik tarafından geliştirilebilir. Dramatik içerik bu iki formdan birini alabilir.
Herhangi bir konunun öğretilmesine yardımcı olacak bir tiyatro sunumu yapmak mümkün.

Drama-eğitim ilişkisine dair örnek verebilir misiniz?

Örneğin, İngiltere’de öğrencilerin fen bilimleri çalışmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir sahne şovu yapan Molecule adında bir eğitim tiyatrosu şirketi vardı. Grup bilimle bağlantısı belirgin olmayan, çoğu zaman kaçırılma, hapis ve kaçış  içeren heyecan verici melodramatik oyunlar gerçekleştirdi ve bilimsel bilgileri birleştirmek için bir yol buldu. Bence herhangi bir konuyu açıklamak için tiyatro şovu yapmak mümkündür. Öğrencilerin kendilerinin eğitimsel bir tiyatro sürecine katılmaları her zaman daha iyidir bu yüzden her türlü interaktif tiyatro deneyimiöğrenme süreci için faydalıdır.

Bir dramacı olarak öğrencilere, ebeveynlere, eğitimcilere ve eğitim politikası geliştiren kişisel ve kurumsal öznelere, varsa, önerileriniz nelerdir?

Elli yıl önce ben okuldayken, okuldaki öğrencilerin her hafta resim, müzik ve sporla ilgili dersi vardı ve her yıl en az üç müfredat dışı tiyatro prodüksiyonu vardı. Resimde pek iyi değildim, üstelik bu derslerin zaman kaybı olduğunu düşünmüştüm, fakat hala hepsini denemek için bir şansımız olmalı diye düşünüyorum. Bir koroda şarkı söylemeyi öğrendim ve birçok oyunda sahne aldım ve bu deneyim bana daha sonra yaşamda yardımcı oldu. Bugün İngiliz okullarında, tüm bu derslerin, hatta sporun, müfredatın zorunlu bir parçası olmadığının dehşetindeyim. Bu bana göre bence korkunç bir hata.

KEN WILSON

Ken Wilson İngilizce öğretimi dünyasında kırk yıldan fazla deneyime sahip yazar, eğitmen, konuşmacı, radyo ve TVprogram yazarı, yayıncı ve ses yapımcısıdır. Kırktan fazla ülkede öğretmen yetiştirdi ve bir düzine kurs kitabı da dahil olmak üzere otuzdan fazla ELT başlığı yazdı. Öğrenciler ve genç yetişkinler için en yeni kurs materyali, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’daki üniversitelerde kullanılan Amerikan İngilizcesi kursu olan en çok satan OUP serisi Smart Choice’dir.

Reklam

“DRAMA VE ÇOCUK” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s