öğretmen olmak

FİNLANDİYA’DA ÖĞRETMENLİK

 

21106623_10211811325297706_905726441762945886_n.jpg

Finlandiya’da en zeki öğrenciler değil, iki aşamalı sınavı başarı ile tamamlayan öğrenciler öğretmen adayı olabiliyor. Öğretmen adayları önce “VAKAVA” adı verilen ulusal ölçekli bir yazılı sınava giriyorlar. Bu sınavda en yüksek başarıyı sergileyen adayların, daha sonra üniversitelerin farklı kriterlerinin olduğu yetenek sınavlarına girmesi gerekiyor. Sınavın ikinci aşamasını geçebilmek için bilgi değil; öğretmen adayının işbirliği becerisi, iletişim becerisi, karakteri gibi nitelikler değerlendiriliyor. Bir kişinin öğretmen olması için 4 yıl lisans ve ardından yüksek lisans olmak üzere 5 ya da 6 yıl eğitim alması gerekiyor. Ayrıca öğretmen adayından sadece bir değil iki branşta uzmanlaşması bekleniyor.

Finlandiya, dünyada öğretmen eğitimi konusunda en iyi akademik eğitimi veren ülke olarak biliniyor. Öğretmen adaylarının araştırmacı olarak yetiştirilmesinin amaçlandığı bu sistem ile öğretmenlerin nitelikli olması hedefleniyor. Hem öğretmen eğitiminin niteliği hem de öğretmenliğin toplumda prestijli bir meslek olarak algılanması gençlerin öğretmenlik mesleğini tercih etmelerini sağlıyor. Toplumda öğretmenlik mesleğinin önemli olduğunu Finlandiya’ya gittiğimde kendim de deneyimlemiştim. Öğretmen olduğunuzu söylediğinizde önemli ve zor edinilen bir meslek olduğunu Finlilerden de duyabiliyorsunuz. Bunların yanında öğretmen maaşlarının iyi olması nedeni ile de öğretmenlerin refah seviyeleri artıyor ve tüm bu değişkenler mesleği daha değerli hale getiriyor.

Finlandiya’da öğretmenler arasında işbirliği var. Özellikle öğretmenlerin kendi aralarında paylaşımda bulunmaları destekleniyor. İdarenin de öğretmenler ile bilgi paylaşımı yapması, öğretmenlerle işbirliği içerisinde olması önemli. Okullarda ‘akran koçluğu’ denilen bir uygulama ile okuldaki işbirliğinin, birlikte olumlu öğrenme kültürü ve okul iklimi yaratmanın önü açılmış oluyor. Ülkedeki tüm okullarda idare ile öğretmenlerin bilgi alışverişi yapmaları, yardımlaşmaları ve sürekli iletişim halinde olmaları oldukça önemli. Ülkede uygulanan eğitim politikası da bu işbirliğini destekler nitelikte.

Öğretmenlerin eğitimde en önemli önceliği ‘hakkaniyet’ diyebiliriz. Eğitimde uygulanan hakkaniyet ilkesinin amacı; eğitime erişimde aile ile çocuğun yaşamını etkileyen etmenlerin, çocuğun başarısını etkilemesinin önüne geçmek. Finlandiya’daki öğretmenler, nüfusu dünyada beş milyon olan bir ülkede çalıştıklarının ve her öğrencinin kendileri için çok önemli olduklarının farkında gibi görünüyorlar. Bu nedenle öğretmenler için her çocuk özel olduğundan eğitimde adil olmayı çok önemsiyorlar. Çocuklar arasında fırsat ve imkan eşitliği sağlayan eğitim sistemi aynı zamanda çağın verili koşullarına göre de güncellemeler yapıyor. Örneğin teknolojinin gelişmesiyle çocukların artan dijital okuryazarlık gereksinimlerini ‘proje tabanlı dijital eğitime’ geçerek çözmeyi amaçlıyorlar.

Finlandiya’da öğretmen olmak araştırmacı olmayı gerektiriyor. Mesleğe başlayan öğretmen öğrenci kimliğinden vazgeçmiyor ve öğrenmeye devam ediyor. Mesleği ile ilgili sürekli makale okuyup kendi alanındaki eğitimlere katılıyor. Bunun yanında öğretmenler İngilizce biliyor ve en az bir müzik aleti çalabiliyorlar. Finlandiya’da ders gözlemi yaptığım sırada dersler işlenirken öğretmenlerin Finceden İngilizceye rahatça geçiş yaptıklarını ve öğrencilerin de zorlanmadan öğretmenlerini anladıklarını gözlemledim. Dil öğrenmenin yanında müzik aleti çalmanın da önemli olduğunu sınıflardaki piyanolardan anlayabiliyorsunuz.

Bir diğer önemli ve belki de en temel konulardan biri, ülkede öğretmenlere güvenilmesi. Başarı anlamında öğretmenlere ne kadar güvenildiğini, müfredatı doldurma konusunda kendilerine verilen özerklikten rahatça anlayabiliyoruz. Ayrıca öğrencilerin tamamen öğretmenlere emanet edilmesi bu konuda öğretmenlere olan güveni daha da perçinliyor. Bu güven sayesinde ders denetimi yapılmasına da gerek duyulmuyor. Öğretmenlerin öz disiplini sayesinde kendi eksiğini değerlendirip telafi edebileceği düşünülüyor. Öğretmenlerin hangi konuda başarılı hangi konuda desteğe ihtiyaçları olduğunu kendileri belirleyebiliyorlar.

Reklam

“FİNLANDİYA’DA ÖĞRETMENLİK” için 2 yorum

  1. Üç yazınızı okudum. İlki Dijital ortam ve insan… Zamane ve Çocuk, Fillandiya Eğitim, öğretmen gözlemleriniz. Teşekkür ediyorum. Rastlantı; bu sıralar ben de Pulur Köy Enstitüsnü çalışıyorum. Öğretmen kimdir, öğretmen nedir? Bu sorulara ilişkin çalıştım. Bu arada alaternatif eğitim, Eleştirel Pedagoji’yi de izliyorum. Ortak yanlarımız var. Öğrencilik yıllarımda, A. Neil’in Sumerhil’i incelemiştim. sonra İ. İliç’e, Foririre takıldım…
    Size bazı yazılarımı gönderebilirm…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s