Eğitim, Genel, Hayattan

ARA ile bir ARA

1523085499

Ekrem Ataer tarafından yazılan,  Ara GÜLER’in anılarını, hayatını ve görüşlerini anlattığı, yer yer tasvirlerde bulunduğu kitabın adıdır ;

‘ ARA ile bir ARA’

Kitabın söyleşisi ve imza günü için Büyük Londra Oteli’ne bir saat önceden gittik ve son derece güzel bir karşılama ile tarihi otelde Ara Güler’in gelmesini bekledik. Ara Güler diğer söyleşilerden alışık olmamızın dışında zamanında geldi ve  hemen söyleşi başladı. Söyleşide Ara Güler’in anıları, İstanbul’a bakış açısı, tarih ve bir sürü hayata dair ders vardı. Ara Güler yorgun olduğu için aramızdan erken ayrılmak durumundaydı ama kısa sohbetinde aklımda kalan İstanbul’un şu anki durumunun kötüye gitmesinin nedenini ‘eğitim’e bağlamasıydı.

Kitaba gelince…

Ekrem Ataer’in yerinde tasvirleriyle akıcı bir kitap ‘Ara ile bir ARA’. Kitapta eski İstanbul’u yakından tanıyorsunuz. Fotoğraf ve fotoğrafçılığa dair bilgiler edinmenin yanı sıra, bundan yetmiş yıl önceki bir özgüvene ve meraka aşık oluyorsunuz.

İşte o aşık olduğunuz kişidir; Ara Güler!

foto-muhabiri-ara-guler

Mesleğini tutkuyla yapan, zamanı, mekanı ve güvenliğini hiçe sayan… İşte ‘O AN’ın peşinde koşturan ve hala da koşturmaya devam ettiğini söyleyen kişidir. İlham verici deneyimlerini okuduğumda, ne kadar cesaretsiz olduğumuzu düşündüm. İstanbul’u ondan dinlediğimde de aslında başka bir ilde yaşadığımı anladım. Bir kez daha bu devirde yaşadığıma hayıflandım.

Kitapta ilgimi çeken cümlelerden Ekrem Ataer ; ‘ Açıkçası işini son dakikaya bırakan, zaman planlamasından bihaber bir toplumda, kendime benzer birini bulmak beni mutlu ediyor. İşini Allah’a, tesadüflere ve kadere bırakan bir toplum; sen telaş içinde çırpınırken şaşkın şaşkın seyreder ve arada bir de akıl verir ve ağzında da adamı deli eden tek bir laf vardır: ‘ Bir sıkıntı yok abi!’

Tam olarak bu anlatım özetliyor durumumuzu. En büyük sorunlarımızdan biridir aslında zaman yönetimi… Buna  Ara Güler’in zaman planını iyi yapması çok güzel bir örnektir. Başarı biraz da zamanı planlayanındır.

Kitapta başka bir anlatım;

‘ Ağaçtan elma toplayamayan, toprağa düşüp dizini çizdirmeyen, kanatmayan, komşu bahçeden erik çalamayan mutsuz ve çoktan seçmeli test kağıtlarına gömdüğümüz çocuklarımızın kadersizliğinin sebebi de bundandır.’

Şu anki çocukların aslında şanssız olduklarına vurgu yapılıyor. Toprağın betonla kaplandığı bir İstanbul’da Ara Güler’in köpeğini gömmek için toprak bulamaması bulduğunda da toprağa gömmek için haraç vermek zorunda kalması…

Ara Güler’in anılarını okumak, onu biraz daha tanımayı sağladı. Büyük bir sanatçı ve değeri yaşarken bilinir umarım. Ülkemiz için katkıları göz ardı edilmemeli ve çektiğinin sadece fotoğraf olmadığı da unutulmamalı. Ara Güler sadece bir foto muhabiri değil, tarihtir.

  Ara Güler’in  biyografisinin özellikle öğrencilere okutulmasından yanayım. Sadece onun değil tarihe ve topluma mal olmuş değerli sanatçılarımızın unutulmaması, geleceğe ışık tutması açısından bilinmesi gerekli. Bu açıdan üzerimize çok görev düşüyor.

Unutmamalı, unutturmamalı…

Reklam

“ARA ile bir ARA” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s