Gezi Yazılarım

ANTALYA

‘Dalgalanan deniz değil tarihtir,
Eteğinde ormanın, dağın, taşın, kayanın.
Hem zor görmeyene Antalya’yı anlatmak,
Hem övgüye eyvallahı yok Antalya’nın.’

Antalya’yı görmeyene anlatmak zor, görünce de tarif etmek için şehri kelimeler birbiriyle yarışıyor sanki. Ne desem, nasıl anlatsam bir beyhudelik kazanıyor sanki en değerli kelimeler, yitip gidiyor sonra. Sokaklarda insan yokken, bir kış ayında sokakta gezen asil bir köpeğin ayak sesi takılıyor aklına; Tak, tak, tak…Tam olarak bu sesin ahengi ile devam ediyor hayat şehirde, sonra dalgaların sesine karışıyor şehrin sesi aynı ahenkle… Öyle acelesi olmadan yürüyor insanlar, sakin sakin… Aynı ahenk devam ediyor  ve kuşların uçuşuna karışıyor sanki, o ses insanların sesine… Şehirdeki tramvay bile sakin, yavaş hareket ediyor, öyle hiç acelesi yokmuş gibi. Tam olarak bizde o tramvay gibiydik şehirde. Havayı daha fazla içimize çekmek, daha derin yaşamak için şehri yavaşça geziyorduk, bir deniz dalgasına karışıp denize kendini usulca bırakır gibiydik. Öyle adapte olduk ki şehre, tam olarak Antalya gibiydik.

Öyle aheste aheste…

Antalya seyahatimde gezip gördüğüm yerler ;

Antalya Kaleiçi

IMG_7864

Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar taşıyan Kaleiçi’nde tarihi evler ve yapılar görebilirsiniz. Deniz tarafından kuşatılmış tarihi bölge yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Muratpaşa ilçesi sınırları içinde yer alan kent merkezidir. Bölgeyi gezerken sahiliyle birlikte İstanbul’un tarihi yerlerinde gezer gibi bir izlenime kapıldım.

 

IMG_7900.JPG

 

Kaleiçi’nde güneşin batışı izlenebilir, güneş görülmeye değer bir manzaraya neden oluyor. Güneşin batarken ki kızıllığının denizle uyumu inanılmazdı.

 

 

Aspendos Antik Tiyatrosu

699

Antalya’nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan Roma dönemi tiyatrosudur kendin en değerli yapısıdır. Antalya’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Antik tiyatronun en önemli özelliği ise, sahnenin tam ortasında yere düşen bir bozuk paranın dahi sesini en üst sıradaki kişinin gayet net duyabilecek olmasıdır. Tiyatroyla ilgili hikayeler anlatılmaktadır ve çok etkileyicidir.

Düden Şelalesi

IMG_8091

 

 

Kurşunlu Şelalesi

IMG_7947

 

Reklam

“ANTALYA” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s