Eğitim, Genel

KARNE BIRAKIN SADECE ÇOCUKLARIN OLSUN

manset2286-pvtz5v8stjdf7u8mif3f

Bir eğitim ve öğretim yılının ortasına daha geldik. Bugün başarılı öğrencileri karne heyecanı ve kendini başarısız hisseden öğrencileri de karne stresi sardı. Başarısız öğrenciler ne yapacaklarını artık çok iyi biliyor, veliler de paniğe kapılmadan çocuklarıyla diğer dönem planlı ve programlı bir şekilde belli bir amaç doğrultusunda çalışabilirler.

Günümüzdeki asıl sorun başarılı öğrenciler ve onların ebeveynlerinin ne yapacaklarını bilmemeleri.

Alınan karne ve belgeler hemen sosyal medyada  paylaşılmakta, çocuğun özelini kimse dikkate almamaktadır. Çocuk karnesini göstermek istediği yakınına elinde karne belki de heyecanla gidip gösterecek ama aileler çocuğunun bu duyguyu yaşamasını beklemeden, kendileri gururlanmak için sosyal medyada hemen bu heyecanı yok etmekteler.

Asıl amaçlanan sosyal medyada ‘ Bakın çocuğum çok başarılı!’ algısı yaratmak mı? ‘Bir mutluluk paylaşımı mı?’ Bilinemez ama o karnenin çocuğa ait ve onun özeli olduğunu unutmamak gerekir. Sosyal medyada karne paylaşılması, çocukların bilgilerinin alenen bilerek ve isteyerek insanlara göstermek de bir takım tehlikeleri  beraberinde getiriyor. Çocukların kişisel bilgileri bu anlamda iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kullanılabilir. Karneyi paylaşmak başarısız çocukların aileleri açısından da baskı unsuru oluşturabilir. Çocuğunun karnesini başarısız gören bu nedenden dolayı strese girebilir. Hiçbir çocuk başarısız olmayı istemez, her çocuk başarı hazzını tatmak ister. Çocuğun karnesindeki başarısızlık ise sadece çocuğun başarısızlığı olmadığından, diğer aileler bu psikolojik yükü sosyal medyayla taçlandırmamalılar.

Çocukları başarısız olan aileler karneyi asla sosyal medyada  paylaşmıyor. Bu demek oluyor ki biraz da çevremize çocuğumuzun notuyla kanıtlamaya çalıştığımız bir durum var. Bu sorun veya paylaşım üzerinde de ayrıca düşünülmesi gerekiyor.

Çocuklara karne hediyesi almak da çocukların başarılarının tek başına önemsiz  algısı yarattığı için yanlış bir uygulama olabilir. Bu nedenle ebeveynler karne hediyesi almayıp, içlerinden geldiyse karneye bağlamadan bir hediye alabilirler.

Çocuğunuzun karne, başarı, başarısızlık ödül gibi etkenlerden bağımsız sizin sevgi ve şefkatinize ihtiyacı olduğunu asla unutmayınız. Bu tarz konularda bilinçli hareket edip, çocuğunuzun başarısızlığını da başarısını da çok iyi yönetmelisiniz.

 Karne sadece salt ‘karne’ olarak kalırsa ve sadece çocuklara ait olursa, çocuklar daha mutlu olacaklar kanısındayım.

Bol dinlenmeli ve eğlenceli bir tatil olmasını umut  ederek….

Tüm öğrencilere iyi tatiller diliyorum.

Reklam

“KARNE BIRAKIN SADECE ÇOCUKLARIN OLSUN” için 3 yorum

  1. Sayın yazar çocuklar eğitiminde olsun gelişimde olsun yaptıklarıyla olumlu yada olumsuz etkilenmesi gerekir.Karne olgusu da bi çocuğun özeli değil , eğitim hayatındaki çizgisidir.Çocuklara eğitim ve öğretim verilirken çocuğun pisikolojisinde etkiliyecek olan veliyede aynı eğitim vermek gerekir.(Sosyal medya vs.)Karne hediyesi olarakta,çocuğun başarıya ulaştığı tutum ,ulaşılamadığı tutumun farklı olduğunu ,hayatta hep böyle karşılanacağı ve bununla birlikte çocuğun başarı eğilimine daha çok yönelmesi hedefine taşır.Şunuda son olarak eklemek isterim ; ebeveyn çocuğun durumu ne olursa olsun pozitif bi şekilde yaklaşım da bulunması gerektiğini bilmelisin .İyi tatiller.

    Liked by 1 kişi

  2. Bilinçli ve iyi eğitimli, sağlam bir eğitimci olarak tabii ki çok haklısınız. Konunun uzmanı olarak oldukça önemli konulara parmak basmışsınız. Sadece karne değil, çocuklarımızın özeli olan birçok konu daha son derece düşüncesizce ve fütursuzca paylaşılıyor sosyal medyada velileri tarafından maalesef.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s