Genel, Proje Yazıları

Çocuklara Ağacı Sevdiren Proje; Ağaç Kardeşliği

agac1

Bu yazımda çocuklar için ağaçlandırma ve doğa eğitimleri veren, benim de temsilcileri arasında yer aldığım Ağaç Kardeşliği Projesinden bahsetmek istiyorum. TEMA Vakfı tarafından başlatılan ve yürütülen, 2015 yılında başlayan Ağaç Kardeşliği Projesi erozyonla mücadele, ekosistem, doğal varlıkları tanıma ve koruma, ekolojik okur-yazar olan çocukların yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

agackardesligi1-300x169
Günümüzde hızla gelişen kentleşme, doğaya yabancılaşan çocukların yetişmesine neden olmaktadır. Doğayla bağı zayıflayan çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

Çocuk betonarme bir çevrede, toprağı, ağacı, hayvanları tanımadan, onlara dokunmadan büyümektedir. Genelde alışveriş merkezlerinde veya sanal bir ortamda vakit geçiren çocuklar asosyal olmakta ve daha çok stres altında yaşamaktadırlar.

Ağaç Kardeşliği Projesi ile ağaçlandırma ve erozyonla mücadeleye katkı sağlamayı hedeflemekte, çocuklara sunulacak doğa eğitim programıyla da çocukların doğada yaparak yaşayarak öğrenmelerine destek olarak, doğa ile giderek azalan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Ağaç Kardeşliği Projesi Neleri Hedefliyor?

  • Oluşturulacak “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanları” ile orman varlığımızın korunması ve geliştirilmesine katkı sağlamak,
  • “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanları’na çocuklar adına dikilecek fidanlar ve projeye katılan çocuklara bu kapsamda armağan edilecek fidan bağış sertifikaları ile çocuklara ağaç ve doğa sevgisi yanında erozyonla mücadele ve doğa koruma bilinci kazandırmak,
  • Doğa eğitim programıyla çocukların doğayı keşfetmelerine fırsat yaratarak doğada yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkıda bulunmak,
  • Çocukların, TEMA Vakfı tarafından adlarına dikilecek fidanlarla ve bunun yanı sıra katılacakları doğa eğitim programıyla; hissederek, dokunarak ve gözlemleyerek, tohumdan fidana kendi fidanlarını yetiştirmelerine imkân vererek doğanın bir parçası olduklarının farkına varmalarına katkı sağlamak,
  • Bakımını üstlendikleri fidan aracılığıyla doğayla anlamlı bir bağ kurmalarına katkıda bulunmak

Proje Sonunda Çocuklarda Hangi Kazanımların Oluşması Bekleniyor?

  • Çocukların ağaç, orman ve doğa sevgisi kazanması
  • Çocukların doğayla ilişkilerinin güçlenmesi ve doğa ile anlamlı bir bağ kurmalarının sağlanması
  • Çocukların bir fidanı yetiştirirken, canlı yaşamla empati kurması ve sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi
  • Fidanın yetişmesi için gerekli ihtiyaçları karşılarken doğal döngüleri yaşayarak öğrenmesi

Ağaç Kardeşliği Projesi’ni 36 kişilik Bir Öğrenci Grubuyla Uyguladım

2015-2016 eğitim öğretim döneminde Ağaç Kardeşliği Projesi’ni 36 kişilik bir öğrenci grubuyla uyguladım. Öğrencilerle hem sınıfta hem okul bahçesinde doğayı anlamaya ve tanımaya yönelik etkinlikler yaptık. İlk etkinliğimiz onlara TEMA Vakfı tarafından her öğrenci için Çanakkale Biga’da dikilen fidan sertifikalarını vermek oldu.

Öğrencilerin isimlerine yönelik gönderilen bu hediyeler onları çok mutlu etti. Artık öğrencilerin bir fidanı vardı. İkinci fidanlarını da bu proje kapsamında vakıf tarafından gönderilecek olan tohumları ekerek ve büyümesine yardımcı olarak edineceklerdi. Fidan sertifikalarını alan öğrencilerle ‘ Ekosistem Nedir?’ etkinliğini konuştuk.

Ekosistem üzerine çocukları düşündürerek birlikte keyifli bir zaman geçirdik. İkinci etkinlikte ise vakıf tarafından öğrencilere gönderilmiş olan gözlem kutuları ile okul bahçesine çıktık. Çocuklar doğa dedektifi gibi okul bahçesinde gözlemler yaptılar. Toprak, bitki, böcek, yaprak v.s gözlemi yapan çocuklar doğayla bütünleştikleri bu etkinlikten çok keyif aldılar. Daha sonraki süreçte endemik tür, yapr
ak çeşitleri, ağaç türleri nedir gibi etkinliklerle doğayı tanımaya devam ettiler.

Sıra kendi tohumlarını ekmeye gelmişti. Yaşadığımız bölgede endemik bir tür olan erguvan ağacı yetiştirecektik. Yine vakıf tarafından gönderilen erguvan ağacı tohumlarını toprakla buluşturduk. Çocuklar tohumun topraktan çıkmasını heyecanla beklediler. En çok heyecanlandıkları süreçti bu. Tohumlarının yeşermesine ve büyümesine tanıklık edip heyecanlarını bizlerle paylaşan çocukları görmek mutluluk vericiydi. Tohumlar yeşerdi ve fidan oldu. Aralık ayında fidanları çocuklar saksılarından çıkarıp okul bahçesine ektiler. Çok mutlulardı. Artık hepsinin kendi elleriyle büyüttüğü bir fidanı vardı.

Çocuklara doğa sevgisi kazandırmanın en güzel yoludur onları doğayla buluşturmak ve doğaya katkı sunmalarını sağlamak. Çocuğun ağacı koruması ve sevmesi için kesinlikle tanıması gereklidir. Doğaya karşı sağduyu ancak böyle edinilir. Ağaç Kardeşliği Projesi’nin de hedeflediği değer budur. Umarım gelecekte çocuklar bu tarz projelerle doğayı anlar, tanır ve korur.

http://blog.classloom.com/tr/cocuklara-agaci-sevdiren-proje-agac-kardesligi/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s